Ośrodek Medyczny Zdrowie Praktyka Lekarzy Rodzinnych
Sławomir Badura, Maria Turlej-Popiel
(dalej: Regulamin)
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
§1
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Medyczny Zdrowie – Praktyka Lekarzy Rodzinnych Sławomir Badura, Maria Turlej-Popiel (dalej: Zakład) działa na podstawie:
– ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej i aktów wykonawczych do tej ustawy;
– Statutu Zakładu z dnia 15.12.2010 (dalej: Statut);
– innych aktów prawnych dotyczących ochrony zdrowia i przepisów wydanych na tej podstawie.
§2
1. Organem założycielskim Zakładu jest spółka pod nazwą Ośrodek Medyczny Zdrowie Praktyka Lekarzy Rodzinnych Sławomir Badura, Maria Turlej-Popiel spółka jawna z siedzibą w Krakowie, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie Wydział XI Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000368571.
2. Siedzibą Zakładu jest Kraków (adres: 30-427 Kraków, ul. J.M.-Mireckiego 10/3).
§3
Regulamin określa organizację i porządek procesu udzielania świadczeń zdrowotnych, a w szczególności:
1) przebieg procesu udzielania świadczeń zdrowotnych w Zakładzie;
2) organizację i zadania poszczególnych jednostek organizacyjnych Zakładu;
3) warunki współdziałania między jednostkami organizacyjnymi Zakładu oraz warunki współdziałania z innymi zakładami opieki zdrowotnej w zakresie zapewnienia prawidłowości diagnostyki, leczenia pacjentów i ciągłości postępowania;
4) prawa Pacjenta;
5) obowiązki Pacjenta;
6) obowiązki Zakładu w razie śmierci pacjenta.
§4
1. Podstawowym celem Zakładu jest udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie badań i porady lekarskiej w zakresie medycyny rodzinnej, chorób wewnętrznych, pediatrii, pielęgniarstwa środowiskowo-rodzinnego, położnictwa środowiskowo-rodzinnego i wszelkich innych dziedzin medycyny, w których pracownicy Zakładu posiadają odpowiednie uprawnienia.
2. Zakład nie może odmówić udzielenia świadczeń zdrowotnych osobie, która potrzebuje natychmiastowego udzielenia takiego świadczenia ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia.
§5
Postanowienia Regulaminu obowiązują wszystkich pracowników Zakładu, osoby wykonujące świadczenia zdrowotne na rzecz Zakładu na podstawie umów cywilnoprawnych oraz Pacjentów i wszelkie osoby przebywające w Zakładzie.
II. PRZEBIEG PROCESU UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ
§6
Zakład organizuje udzielanie świadczeń zdrowotnych w sposób zapewniający pacjentom najdogodniejszą formę korzystania ze świadczeń, właściwą ich dostępność, a także właściwą jakość udzielanych świadczeń.
§7
1. Świadczenia zdrowotne w Zakładzie są udzielane przez osoby wykonujące zawody medyczne oraz przez wolontariuszy.
2. Osoby, o których mowa w ust. 1, winny spełniać wymagania, w tym zdrowotne, określone w odrębnych przepisach.
§8
1. Zakład udziela świadczeń zdrowotnych odpłatnie.
2. W przypadku zawarcia umowy z dysponentem środków publicznych Zakład może udzielać świadczeń medycznych, za częściową odpłatnością lub nieodpłatnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym w szczególności ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
3. Cennik świadczeń zdrowotnych, udzielanych przez Zakład odpłatnie, jest dostępny w siedzibie Zakładu.
§9
1. Świadczenia medyczne są udzielane w siedzibie Zakładu.
2. W uzasadnionych przypadkach świadczenia są udzielane w domu pacjenta.
§10
1. Rejestracja pacjentów odbywa się zarówno osobiście (bądź przez członków rodziny, czy też osoby trzecie), jak i telefonicznie, z wyznaczenie dnia i godziny realizacji świadczenia zdrowotnego.
2. Świadczenia zdrowotne są udzielane w dniu zgłoszenia lub w terminie uzgodnionym z pacjentem.
§11
Zakład może udzielać zamówienia na świadczenia zdrowotne w celu wykonywania swoich zadań określonych w Statucie innemu niepublicznemu zakładowi opieki zdrowotnej lub publicznemu zakładowi opieki zdrowotnej, osobie wykonującej zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki, grupowej praktyce lekarskiej i grupowej praktyce pielęgniarek, osobie legitymującej się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny. Szczegółowe zasady zamówienia na świadczenia zdrowotne określają przepisy odrębne oraz obowiązująca umowa pomiędzy Zakładem a przyjmującym zamówienie.
§12
Kierownik Zakładu może określić, w drodze zarządzenia, szczegółowe zasady, standardy postępowania i procedury wykonywane w poszczególnych jednostkach oraz komórkach organizacyjnych Zakładu w celu zapewnienia właściwego poziomu i jakości świadczeń zdrowotnych.
§13
1. Zakład, zgodnie z zasadami określonymi w przepisach prawa, prowadzi, przechowuje i udostępnia dokumentację medyczną osób korzystających ze świadczeń zdrowotnych.
2. Zakład udostępnia dokumentację medyczną następującym podmiotom i organom:
1) pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu bądź osobie upoważnionej przez pacjenta;
2) zakładom opieki zdrowotnej, jednostkom organizacyjnym tych zakładów i osobom wykonującym zawód medyczny poza zakładami opieki zdrowotnej, jeżeli dokumentacja ta jest niezbędna do zapewnienia ciągłości świadczeń zdrowotnych;
3) właściwym do spraw zdrowia organom państwowym oraz organom samorządu lekarskiego w zakresie niezbędnym do wykonywania kontroli i nadzoru;
4) ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, sądom, prokuratorom, lekarzom sądowym oraz sądom i rzecznikom odpowiedzialności zawodowej, w związku z prowadzonym postępowaniem;
5) uprawnionym na mocy odrębnych ustaw organom i instytucjom, jeżeli badanie zostało przeprowadzone na ich wniosek;
6) organom rentowym oraz zespołom do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności, w związku z prowadzonym przez nie postępowaniem;
7) rejestrom usług medycznych, w zakresie niezbędnym do prowadzenia rejestrów;
8) zakładom ubezpieczeń na zasadach określonych w przepisach o działalności ubezpieczeniowej.
3. Udostępnmianie dokumentacji następuje w trybie zapewniającym zachowanie poufności i ochrony danych osobowych.
4. Zakład udostępnia dokumentację medyczną wyłącznie podmiotom uprawnionym, o których mowa w ust. 2, w następujący sposób:
1) do wglądu w Zakładzie;
2) poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii;
3) poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, jeśli uprawniony organ lub podmiot żąda udostępnienia oryginałów tej dokumentacji.
5. Udostępnianie dokumentacji medycznej poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii podlega opłacie.
6. Wysokość opłaty, o której mowa w ust. 5 ustala Kierownik Zakładu z tym że opłata za:
1) jedną stronę wyciągu lub odpisu dokumentacji medycznej – nie może przekraczać 0,002 przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, począwszy od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych;
2) jedną stronę dokumentacji medycznej – nie może przekraczać 0,0002 przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w pkt 1;
3) sporządzenie wyciągu, odpisu lub kopii dokumentacji medycznej na elektronicznym nośniku danych, jeżeli zakład prowadzi dokumentację medyczną w formie elektronicznej – nie może przekraczać 0,002 przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w pkt 1.
III. ORGANIZACJA ZAKŁADU I ZADANIA JEGO POSZCZEGÓLNYCH JEDNOSTEK
§14
1. W ramach Zakładu mogą być tworzone jednostki organizacyjne oraz komórki organizacyjne.
2. Jednostki organizacyjne oraz komórki organizacyjne Zakładu tworzy, przekształca i likwiduje organ założycielski.
§15
1. Strukturę organizacyjną Zakładu tworzą jednostki organizacyjne, komórki organizacyjne oraz osoby zatrudnione na samodzielnych stanowiskach pracy.
2. Wykaz jednostek i komórek organizacyjnych funkcjonujących w Zakładzie oraz osób zatrudnionych na samodzielnych stanowiskach pracy w Zakładzie wraz z opisem ich zadań stanowi załącznik do Statutu.
§16
Do wspólnych zadań jednostek organizacyjnych, komórek organizacyjnych oraz osób zajmujących samodzielne stanowiska pracy, tworzących strukturę organizacyjną Zakładu, należy:
1) realizacja zadań i celów Zakładu, wynikających z obowiązujących przepisów prawa, Statutu oraz Regulaminu;
2) dbałość o należyty wizerunek Zakładu;
3) wykonywanie innych czynności określonych w poszczególnych zarządzeniach Dyrektora Zakładu lub jego poleceniach.
§17
1. Kierownik Zakładu kieruje Zakładem i reprezentuje go na zewnątrz.
2. Kierownik Zakładu samodzielnie podejmuje decyzje dotyczące Zakładu i ponosi za nie odpowiedzialność.
3. W celu realizacji zadań Kierownik Zakładu wydaje akty wewnętrzne, a w szczególności zarządzenia i instrukcje.
IV. WARUNKI WSPÓŁDZIAŁANIA MIĘDZY JEDNOSTKAMI ORGANIZACYJNYMI ZAKŁADU ORAZ Z INNYMI ZAKŁADAMI OPIEKI ZDROWOTNEJ
§18
1. Współdziałanie pomiędzy poszczególnymi jednostkami oraz komórkami organizacyjnymi Zakładu, określonymi w §16, powinno odbywać się w sposób, który zapewni sprawność funkcjonowania Zakładu oraz kompleksowość, dostępność i należytą jakość udzielanych przez Zakład świadczeń zdrowotnych.
§19
1. Zakład współdziała z innymi zakładami opieki zdrowotnej w zakresie prawidłowości diagnostyki, leczenia pacjentów i ciągłości postępowania, w szczególności poprzez kierowanie do innych placówek w celu konsultacji specjalistycznych, zlecanie badań laboratoryjnych niewykonywanych w Zakładzie, kierowanie na zabiegi specjalistyczne, o ile nie ma możliwości ich wykonania w Zakładzie.
2. Szczegółowe zasady współdziałania z innymi zakładami opieki zdrowotnej, w zakresie określonym w pkt 1, określają przepisy prawa oraz postanowienia umów zawartych pomiędzy tymi zakładami a Zakładem.
V. PRAWA PACJENTA
§20
Postanowienia regulaminu nie naruszają praw pacjenta określonych i wynikających z przepisów ustawy o zakładach opieki zdrowotnej oraz przepisów odrębnych.
§21
Pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej, przy użyciu dostępnych metod i środków, wykonanych zgodnie z zasadami etyki zawodowej personelu medycznego oraz należytą starannością, a w sytuacji ograniczonych możliwości udzielenia odpowiednich świadczeń do korzystania z jawnej, opartej na kryteriach medycznych procedury ustalającej kolejność dostępu do tych świadczeń.
§22
Pacjent ma prawo do uzyskania od lekarza przystępnej informacji o swoim stanie zdrowia, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych, leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu.
§23
Pacjent ma prawo do poszanowania godności osobistej i intymności w czasie udzielania świadczeń zdrowotnych.
§24
Pacjent ma prawo wyrazić zgodę lub odmówić jej udzielenia na określone świadczenie zdrowotne, po uzyskaniu odpowiedniej informacji, za wyjątkiem świadczeń zdrowotnych, których udzielanie bez zgody pacjenta regulują odrębne przepisy.
§25
Kierownik Zakładu zapewnia dostępność informacji o prawach Pacjenta.
§26
Pacjent, którego prawa zostały naruszone w trakcie korzystania ze świadczeń zdrowotnych w Zakładzie, ma prawo do złożenia ustnej lub pisemnej skargi do Kierownika Zakładu.
VI. OBOWIĄZKI PACJENTA
§27
1. Pacjent jest obowiązany przestrzegać postanowień niniejszego Regulaminu.
2. Na terenie Zakładu obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu oraz palenia tytoniu przez Pacjentów Zakładu.
3. Pacjent ma obowiązek posiadać dokumenty potwierdzające jego prawo do świadczeń finansowanych ze środków publicznych.
4. Na terenie Zakładu Pacjent ma obowiązek zachowywać się w sposób niezakłócający pracy w Zakładzie, a także na spokoju innych osób.
5. Pacjent jest zobowiązany przestrzegać zasad korzystania z urządzeń i powierzonego mu sprzętu.
6. Pacjent ma obowiązek przestrzegać zasad higieny osobistej.
7. Pacjent jest zobowiązany do przestrzegania obowiązujących w Zakładzie zasad bezpieczeństwa.
VIII. OBOWIĄZKI ZAKŁADU W RAZIE ŚMIERCI PACJENTA
§28
1. Zgon pacjenta i jego przyczyny stwierdza się w karcie zgonu.
2. Wystawienie karty zgonu jest obowiązkiem lekarza, który ostatni w okresie 30 dni przed dniem zgonu udzielił choremu świadczeń lekarskich.
3. Jeżeli zachodzi podejrzenie, że przyczyną zgonu było przestępstwo, kartę zgonu wystawia lekarz, który na zlecenie Sądu lub prokuratury dokonał oględzin lub przeprowadził sekcję zwłok.
4. W przypadku, gdy nie ma lekarza zobowiązanego do wystawienia karty zgonu w myśl ust. 2 bądź taki lekarz zamieszkuje w odległości większej niż 4 km od miejsca, w którym znajdują się zwłoki, albo gdy z powodu choroby lub innych uzasadnionych przyczyn nie może on dokonać oględzin zwłok w ciągu 12 godzin od chwili wezwania, kartę zgonu wystawia lekarz, który stwierdził zgon, będąc wezwanym do nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania.
§29
W razie zgonu pacjenta, którego tożsamość nie została ustalona, bądź zgonu, co do którego istnieje pewność lub uzasadnione podejrzenie, że nastąpił wskutek przestępstwa albo nieszczęśliwego wypadku, Dyrektor Zakładu niezwłocznie powiadamia najbliższą jednostkę Policji.
§30
1. Kartę zgonu pacjenta, który zmarł w trakcie leczenia w Zakładzie, wydaje się osobie uprawnionej do pochowania zwłok, a mianowicie:
– pozostałemu małżonkowi,
– krewnym zstępnym,
– krewnym wstępnym,
– krewnym bocznym do 4. stopnia pokrewieństwa,
– powinowatym w linii prostej do 1. stopnia.
VII. PRZEPISY KOŃCOWE
§31
Zmiany do niniejszego Regulaminu wymagają formy pisemnej i mogą zostać wprowadzone wyłącznie w trybie właściwym dla wprowadzenia Regulaminu.
§32
Regulamin powyższy ustalił kierownik NZOZ Ośrodek Medyczny Zdrowie Praktyka Lekarzy Rodzinnych S. Badura, M. Turlej-Popiel.
Kraków, dn. 15.12.2010
Sławomir Badura
Załącznik do Regulaminu porządkowego Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Ośrodek Medyczny Zdrowie Praktyka Lekarzy Rodzinnych Sławomir Badura, Maria Turlej-Popiel
WYKAZ JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH KOMÓREK ORGANIZACYJNYCH ORAZ SAMODZIELNYCH STANOWISK PRACY FUNKCJONUJĄCYCH W ZAKŁADZIE I ICH ZADAŃ
1. Jednostki organizacyjne
Lp. | Nazwa jednostki | Opis zadań jednostki |
1 | Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Medyczny Zdrowie Praktyka Lekarzy Rodzinnych Sławomir Badura, Maria Turlej-Popiel | Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej |
Lp. | Nazwa komórki | Opis zadań komórki |
1 | Poradnia lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej | Poradnia lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej |
2 | Poradnia pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej | Poradnia pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej |
3 | Poradnia położnej środowiskowo-rodzinnej | Poradnia położnej środowiskowo-rodzinnej |